Vyberte si u nás
volno
Japonský šerm - Kendó (pokročilí)
Kendó je japonské bojové umění boje s mečem. Kendó doslova znamená “cesta meče“. Jeho počátky sahají do 12. století, kdy v Japonsku vznikla kasta bojovníků -samurajů. Umění boje s mečem pro samuraje bylo privilegiem, ctností i podmínkou k přežití.
Kendó harmonicky rozvíjí schopnosti člověka po fyzické i po mentální stránce. V Kendó nemá hlavní roli síla svalů ani vypracovaná postava z posilovny.
V zápase Kendó je rozhodující odvaha a psychická síla, schopnost vycítit správný okamžik k útočné či obranné akci, schopnost rychlého rozhodnutí a také umění strategie.
Cílem moderního Kendó je především výchova člověka. Staré japonské přísloví praví “Chceš-li být dobrým šermířem, musíš být dobrým člověkem.“ V tomto moudru je obsažen samotný důvod, proč v dnešní době, kdy k používání mečů není žádný praktický důvod, cvičíme Kendó.
Kendó je vhodné pro všechny věkové kategorie i pro ženy a dívky, hrubá síla není při cvičení efektivním nástrojem.
Osnova:
Způsob tréninků
Obvyklé schéma tréninku v našem oddíle kendó je následující:
Nástup – seirecu
Seřazení do řady na určeném místě, žáci v jedné řadě, seřazení podle technických stupňů, pokročilosti, popřípadě věku. Proti nim v řadě sensei (mistr,učitel,trenér) nebo více sensejů. Následuje krátké dechové cvičení seiza, na pročištění mysli a pro plnou koncentraci na trénink, rei (pozdrav, úklona) k čestnému místu –kamize (v našem případě kaligrafie se slovy kendó (cesta meče), seišin (bojový duch), reisetzu (pokora), nintai (trpělivost)). Dále se zdraví sensei a ostatní cvičenci. V různých oddílech toto může být mírně odlišné.
Rozcvička
Cvičení na zahřátí svalů a protažení, případně na posilování, hry
Suburi
Cvičení seků bez soupeře, cvičí se obvykle bez brnění bógu
Kihon (základy)
Nácvik základních technik a výpadů, cvičení na práci nohou, rukou... (často bez výstroje bógu, nebo jen s částečnou výstrojí)
Učikomi-geiko, kakari-geiko
Cvičení výpadů ve dvojici, série výpadů v jednom sledu bez přestávky. Učikomi-geiko je základní cvičení útoků na statického soupeře, kakari-geiko je pokročilejší cvičení, je to spíše kratší velmi dynamické a intenzivní cvičení podobné zápasu, kde útočí (nepřetržitě) pouze jeden z dvojice kendistů.
Dži-geiko
Volný trénink, obvykle cvičný zápas bez počítání bodů. Rozlišujeme hikitate-geiko, pokročilý vs začátečník (učitel vs žák), kdy se pokročilý snaží vést a učit žáka a gokaku-geiko mezi stejně pokročilými.
Závěrečný nástup
podobný nástupu na začátku, poděkování sensejovi a ostatním
Nutné vybavení:
Poznámka:
Instruktoři kendó v oddíle
Ing. Jindřich Ziegelheim, Ph.D. 6. dan kendó (nejvyšší stupeň v ČR), prezident České federace kendó , dlouhodobý reprezentant ČR, trenér českého výběru reprezentace, po 4 roky žil a cvičil s mečem v Japonsku, při tréninku využívá své zkušenosti dlouholetého sportovce/ trenéra.
Ing. Jana Ziegelheimová, Ph.D., 6. dan kendó (nejvyšší stupeň v ČR), několikanásobná mistryně ČR z let 2011-2016, reprezentantka ČR na mistrovstvích Evropy i světa, pracovně pobývala v Japonsku, kde se také vzdělávala v kendó se zaměřením na práci při cvičení s dětmi.
David Hruška